logo Gemeente Tilburg Gemeente Tilburg

Resultaten vervolgonderzoek grondwater

23 september 2026 Bewonersbrieven gebieden Alle Binnenstad West

In de afgelopen jaren hadden verschillende bewoners van de Willem II-straat en de Burgemeestersbuurt te maken met water in hun kelder of kruipruimte. Vooral tijdens de uitzonderlijk natte periode vanaf het najaar van 2023 leidde dit tot veel vragen over de oorzaak van deze grondwateroverlast. De gemeente heeft daar vervolgonderzoek naar laten doen. In deze brief leest u daar meer over.

Eerste onderzoek

In januari 2025 lieten we u weten dat kennisinstituut Deltares heeft onderzocht wat de invloed van infiltratievoorzieningen is op de grondwaterstand. Infiltratievoorzieningen zijn ondergrondse systemen die regenwater vasthouden en langzaam in de grond laten zakken. Dit helpt om water op straat en verdroging tegen te gaan. Uit dat onderzoek bleek dat het extreem natte weer de belangrijkste oorzaak was van de hoge grondwaterstanden. De infiltratievoorzieningen hebben maar een beperkte en tijdelijke invloed op het grondwaterpeil.

Vervolgonderzoek

Om een nog beter beeld te krijgen van de situatie heeft Deltares de grondwaterstanden over een langere periode bestudeerd: van oktober 2024 tot en met mei 2026. Daarbij zijn metingen uitgevoerd in de Willem II-straat en in de Burgemeestersbuurt. Ook zijn gegevens gebruikt uit het gemeentelijk grondwatermeetnet en neerslaggegevens van het KNMI.

Daarnaast is gekeken naar de bouwkundige situatie van de kelders in de Willem II-straat en in de Burgemeestersbuurt. Uit bouwtekeningen blijkt dat veel kelders, inclusief de fundering, dieper liggen dan twee meter onder straatniveau. Tijdens de uitzonderlijk natte periode in 2023 - 2024 steeg het grondwater tijdelijk tot boven dit niveau. Ook raakte de bodem verzadigd, waardoor water minder gemakkelijk weg kon stromen. In deze situaties kon wateroverlast ontstaan als een kelder niet helemaal waterdicht was.

Resultaten vervolgonderzoek

De aanvullende metingen bevestigen de conclusies uit het eerdere onderzoek. De meetgegevens laten zien dat regenbuien een tijdelijke stijging van het grondwater veroorzaakten van enkele centimeters. Daarna werd de grondwaterstand weer bepaald door het regionale grondwatersysteem.

Ook blijkt dat de infiltratievoorzieningen werkten zoals bedoeld. Zij vingen regenwater op en lieten dit in de bodem infiltreren wanneer de grondwaterstand voldoende laag was. Als het grondwater rondom de voorziening te hoog stond, nam deze infiltratie af of stopte tijdelijk.

Tijdens de meest recente meetperiode daalden de grondwaterstanden na de natte winter van 2024-2025 weer aanzienlijk. Op verschillende meetlocaties zakte het grondwater zelfs tot onder de meetdiepte van de peilbuizen.

Deltares concludeert daarom opnieuw dat de grondwateroverlast vooral samenhangt met:

  • langdurige en uitzonderlijk natte perioden
  • kenmerken van de bodem en het grondwater in het gebied

De infiltratievoorzieningen hebben daarop maar een beperkte en tijdelijke invloed en veroorzaken geen blijvende verhoging van de grondwaterstand.

Meer informatie

Heeft u vragen of opmerkingen over deze brief? Stuur dan een e-mail naar water@tilburg.nl. 

Op www.tilburg.nl/water kunt u het rapport van Deltares lezen. U leest daar ook hoe de gemeente met (regen)water omgaat, waarom we dat doen en wat u zelf kunt doen.